Park County 4-H members could be seen throughout the 100th annual Park County Fair, working hard to exhibit their 4-H projects. Please congratulate these members if you see them. Their hard work and dedication sure paid off at the Park County Fair, which is put on by a volunteer Fair Board in partnership with the Park County Commissioners and the Park County CSU Extension Office.

General Projects

Cake Decorating

Grand Champion – Ellie Woodward – Unit 8

Reserve Grand Champion – John Woodward – Unit 2

Beekeeping

Grand Champion – Aiden Anderson – Unit 2

Photography

Grand Champion – Leah Shirley – Unit 2

Reserve Grand Champion – Colton Shirley – Unit 3

Artistic Clothing

Grand Champion – Kadence Baker – Upcycle Your Style Applied

Visual Arts

Grand Champion – Paige Johnson – Painting and Printing

Reserve Grand Champion – Paige Johnson – Sketch

Shooting Sports

Grand Champion – Addison Schreuder – Archery Display Board

Reserve Grand Champion – Aiden Anderson – Archery Display Board

Heritage Arts

Grand Champion – Sydney Johnson – Knitting

Woodworking

Grand Champion – Braxton Hogan – Unit 1 Hand tools

Livestock

Swine Senior Showmanship

Grand Champion – Ellie Woodward

Reserve Grand Champion – Nisa Garcia

Swine Junior Showmanship

Grand Champion – Ty Cole

Reserve Grand Champion – Hayden Lane

Breeding Swine

Grand Champion – Braylon Spodyak

Market Swine

Grand Champion – Autumn Manuelito

Reserve Grand Champion – Ty Cole

Dairy Goat Senior Showmanship

Grand Champion – Alice Zuber

Reserve Grand Champion – Angelea Sanders

Dairy Goat Junior Showmanship

Grand Champion – Lynn McChesney

Reserve Grand Champion – Autumn Manuelito

Dairy Goat

Grand Champion – Kennedy Zuber

Reserve Grand Champion – Lynn McChesney

Market Goat Senior Showmanship

Grand Champion – Makayla Carson

Reserve Grand Champion – Kennedy Zuber

Market Goat Junior Showmanship

Grand Champion – Cali Fogelsonger

Reserve Grand Champion – Aubreigh Gemmer

Breeding Market Goat

Grand Champion – Lynn McChesney

Market Goat

Grand Champion – Makayla Carson

Reserve Grand Champion – Odin Mackey

Sheep Senior Showmanship

Grand Champion – Alice Zuber

Reserve Grand Champion – Kennedy Zuber

Sheep Junior Showmanship

Grand Champion – Cali Fogelsonger

Reserve Grand Champion – Chloe Hock

Breeding Sheep

Grand Champion – Alice Zuber

Reserve Grand Champion – Alice Zuber

Market Sheep

Grand Champion – Chloe Hock

Reserve Grand Champion – Kaylee Hock

Beef Senior Showmanship

Grand Champion – Ellie Woodward

Reserve Grand Champion – Seviah Egbert

Beef Junior Showmanship

Grand Champion – Hayden Lane

Reserve Grand Champion – Colton Shirley

Breeding Beef

Grand Champion – John Woodward

Reserve Grand Champion – Ellie Woodward

Market Beef

Grand Champion – Colton Shirley

Reserve Grand Champion – Kylie Anderson

Utility Animal

Senior Alpaca Showmanship:

Grand Champion – Contessa Baker

Junior Alpaca Showmanship

Grand Champion – Brody Holland

Reserve Grand Champion – Lynn McChesney

Junior Utility Goat Showmanship

Grand Champion – Autumn Manuelito

Utility Obstacle Course

Grand Champion Alpaca – Contessa Baker

Reserve Grand Champion Alpaca – Brody Holland

Grand Champion Goat – Autumn Manuelito

Dog Show

Dog Trials Rally

Senior Champion – Paige Johnson

Intermediate Champion – Ryder Conwell

Intermediate Reserve Champion – Sydney Johnson

Rally Grand Champion – Ryder Conwell

Rally Reserve Grand Champion – Sydney Johnson

Dog Trials Showmanship

Senior Champion – Paige Johnson

Intermediate Champion – Hannah Search

Intermediate Reserve Champion – Mady Conwell

Showmanship Grand Champion – Hannah Search

Showmanship Reserve Grand Champion – Paige Johnson

Dog Trials Obedience

Intermediate Champion – Brody Holland

Intermediate Reserve Champion – Ryder Conwell

Obedience Grand Champion – Brody Holland

Obedience Reserve Grand Champion – Ryder Conwell

Dog Trials Agility

Senior Champion – Paige Johnson

Intermediate Champion – Brody Holland

Intermediate Reserve Champion – Mady Conwell

Agility Grand Champion – Brody Holland

Agility Reserve Grand Champion – Mady Conwell

Poultry Show

Poultry Junior Showmanship

Grand Champion – Peyton Turner

Poultry Senior Showmanship

Grand Champion – Kennedy Zuber

Poultry Large Fowl

Champion – Kennedy Zuber

Reserve Champion – Peyton Turner

Poultry Water Fowl

Champion – Kennedy Zuber

Reserve Champion – Peyton Turner

Poultry Best in Show – Kennedy Zuber

Round Robin Showmanship Contest

Small Animal Round Robin Senior

Grand Champion – Kennedy Zuber

Reserve Grand Champion – Paige Johnson

Small Animal Round Robin Junior

Grand Champion – Mady Conwell

Reserve Grand Champion – Peyton Turner

Large Animal Round Robin Senior

Grand Champion – Contessa Baker

Reserve Grand Champion – Alice Zuber

Large Animal Round Robin Junior

Grand Champion – Brody Holland

Reserve Grand Champion – Autumn Manuelito & Odin Mackey

Horse

Ranch Horse Senior Showmanship

Champion – Ellie Woodward

Reserve Champion – Paige Johnson

Ranch Horse Intermediate Showmanship

Champion – Kadence Baker

Reserve Champion – Brody Holland

Ranch Horse Junior Showmanship

Champion – Autumn Manuelito

Reserve Champion – John Woodward

Ranch Horse Overall

Senior Grand Champion – Paige Johnson

Senior Reserve Grand Champion – Ellie Woodward

Intermediate Grand Campion – Brody Holland

Intermediate Reserve Grand Champion – Kadence Baker

Junior Grand Champion – Autumn Manuelito

Junior Reserve Grand Champion – John Woodward

English/Western Showmanship

Senior Champion – Robbie Woodward

Senior Reserve Champion – Contessa Baker

Intermediate Champion – Brody Holland

Intermediate Reserve Champion – Ashlyn Smith

Junior Champion – Levi Johnson

Junior Reserve Champion – Autumn Manuelito

English Horse Overall

Senior Grand Champion – Contessa Baker

Senior Reserve Grand Champion – Ellie Woodward

Intermediate Grand Campion – Ashlyn Smith

Intermediate Reserve Grand Champion – Brody Holland

Junior Grand Champion – Autumn Manuelito

Junior Reserve Grand Champion – John Woodward

Western Horse Overall

Senior Grand Champion – Contessa Baker

Senior Reserve Grand Champion – Paige Johnson

Intermediate Grand Campion – Brody Holland

Intermediate Reserve Grand Champion – Kadence Baker

Junior Grand Champion – Autumn Manuelito

Junior Reserve Grand Champion – John Woodward

Gymkhana Horse Overall

Senior Grand Champion – Contessa Baker

Senior Reserve Grand Champion – Ellie Woodward

Intermediate Grand Campion – Ashlyn Smith

Intermediate Reserve Grand Champion – Hannah Search

Junior Grand Champion – Levi Johnson

Junior Reserve Grand Champion – Autumn Manuelito

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.